Tikkun Olam - to hebrajskie powiedzenie oznacza „naprawic swiat”. Ireny Sendler wybor naprawy swiata nastąpil w tragicznych czasach II wojny swiatowej. Decyzja, jaka wtedy podjela, mogla kosztowac ja zycie. Do 1999 roku nikt nie słyszal o Irenie Sendler. Klasy 11 i 12 kursow kredytowych z jez. polskiego podjely sie wystawic to przedstawienie inspirowane pomyslem Normana Conarda, nauczyciela historii z Union Town, Kansas. “ Life in a Jar” (irenasendler.org) to owoc tego projektu. Protestanccy uczniowie z zakatkow Kansas odkryli katolicka kobiete, ktora w czasie wojny uratowala od smierci ponad dwa tysiace zydowskich dzieci. ,,Zycie w sloiku" to etiuda sceniczna o bohaterskiej Polce, dla ktorej chrzescijanskie wartosci o pomocy blizniemu nie byly slowami bez pokrycia.
Jako uczniowie Polskiej Szkoly tym bardziej musimy zadbac o to, aby wiedza o tym, czego dokonala pani Irena, byla powszechnie znana. Irena Sendlerowa byla kobieta nad wyraz skromna, swoja bezinteresowna pomoc ofiarowala najbardziej bezbronnym i potrzebujacym zydowskim dzieciom. W tym miejscu nalezaloby zadac pytanie: Czy wszyscy pamietamy o tym, ze w przedwojennej Warszawie prawie co trzeci jej mieszkaniec byl Zydem? Czy potrafimy sobie uswiadomic, ze w co trzecim domu nie celebrowano Gwiazdki, nie strojono choinki i nie przychodzil tam swiety Mikolaj? Obchodzono za to zupelnie inne swieta o obco brzmiacych dla nas nazwach: Purim, Sukot, Chanuka. Kiedy bedziecie w Warszawie, idac ulica, wyobrazcie sobie, że co trzecia osoba byla reprezentantem innej kultury i religii. Pomyslcie o tym.
To sa wielkie liczby, za kazda z nich stoi trudna do wyartykulowania tragedia Holocaustu, tragedie zaszczutych istot ludzkich, tragedie sasiadow z ulicy. Irena Sendler, podobnie jak wielu innych, nie pogodzila się z tym, traktowala Zydów jako swoich bliznich, ktorzy znalezli sie w smiertelnym niebezpieczenstwie. Jej katolickie sumienie nie pozwolilo przejsc obok tego obojetnie nawet wtedy, kiedy grozila jej za to smierc.
Irena Sendler odeszla od nas na zawsze 12 maja 2008, nie zalezalo jej na nagrodzie Nobla. To, na czym jej naprawdę zalezalo, pokazala w okresie wielkiej proby, dajac prosta, a jednak tak wymagajaca lekcje dla kazdego z nas. Ona wiedziala, ze swiat nie jest doskonaly, chciala go naprawic. Zaczela Tikkun Olam od siebie wiedzac, ze tak jest najtrudniej, najbardziej niebezpiecznie. Dzisiaj to powiedzenie nie stracilo na aktualnosci, nienawisc, wrogosc i pogarda nie przestaly istniec. Chcemy Wam przekazac slowa wyrazone jezykiem poety; Czlowiek czlowiekowi wilkiem, Lecz ty nie daj się zwilczyc, Czlowiek czlowiekowi bliznim, Z bliznim się mozesz zabliźnic.
,,Zycie w sloiku" bylo pierwszym przedstawieniem w jezyku polskim poza Polska.. Co wazniejsze, opartym na wiernym tlumaczeniu, ktorego dokonalismy wspolnie jako klasa i za zgodą Normana Conarda animatora tego projektu. Jezeli przez nasze przedstawienie zdolalismy zmienic chociaz jedna osobe, zmienilismy caly swiat. “He who changes one person, changes the world entire”.
Jaroslaw Moczarski